08/04/2024

Taras modrzewiowy, a może sosnowy? – wszystko, co musisz wiedzieć o drewnianym tarasie.

Z jakiego materiału można zrobić taras drewniany?

Na świecie opisano ponad 2 miliony gatunków drzew, niektóre z nich są dla nas bardzo egzotyczne, a na inne nie zwracamy uwagi, ponieważ są tak popularne. Wiele gatunków drewna ma bardzo użyteczne właściwości i można z nich wykonać dom, most, stół czy właśnie omawiany w tym artykule – drewniany taras.

Najbardziej popularne gatunki drewna, z których wykonuje się tarasy to:

Modrzew europejski lub syberyjski – ze względu na swoje właściwości fizyczne i mechaniczne te gatunki drewna są bardzo często wykorzystywane do budowy drewnianych tarasów. Przede wszystkim modrzew charakteryzuje się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Będzie doskonale sprawdzał się w zarówno nasłonecznionych, jak i zacienionym miejscu. Według literatury modrzew europejski na wolnym powietrzu powinien wytrzymać 65 lat. Doskonałym dowodem na to jest Gliwicka drewniana radiostacja wykonana z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego. Należy tutaj wspomnieć, że ma ona 111 m co daje jej status najwyższej istniejącej zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie.

Drewno egzatyczne – Merbau lub Bankarai – na Polskim rynku coraz częściej pojawiają się egzotyczne gatunki drewna stosowane do tarasów. Cechuje je przede wszystkim inny rysunek oraz struktura drewna. Należy zaznaczyć, że każdy gatunek drewna posiada swoją określoną paletę barw, z której jest zrobiony. Istnieje oczywiście możliwość zabarwienia drewnianego tarasu odpowiednimi środkami, nadając mu tym samym bardziej wyrazisty kolor oraz uwypuklając kontrast między słojami drewna. Egzotyczne gatunki drewna finansowo wychodzą najdrożej w porównaniu do innych wersji drewnianego tarasu.

Sosna – obok świerku jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków drewna w Polsce. Łatwa hodowla tego gatunku oraz szybki porost powodują, że sosnowe drewno jest dostępne w stosunkowo niskiej cenie. I jest to jeden z głównych atutów tego drewna. W porównaniu do modrzewia lub egzotyków sosna ma gorsze parametry, co skutkuje krótszą żywotnością.

Modrzewiowa deska tarasowa

Wady i zalety tarasu drewnianego:

Zalety:

Trwałość – drewno jest odporne na niszczące działanie różnych czynników. Doskonale radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg czy zmiana temperatury.

Design – drewno posiada swoją unikatową strukturę, barwę i rysunek. Dzięki temu tworzy ciepłe i estetyczne pomieszczenia i obszary, które pasują do większości stylów architektonicznych.

Przyjemność użytkowania – drewno jest przyjemne w dotyku, co sprawia, że wygodnie i komfortowo się po nim chodzi.

Łatwość instalacji i naprawy – drewno jest stosunkowo łatwe w obróbce, przez co instalacja nowego tarasu drewnianego nie powinna przysporzyć dużych kłopotów, tak samo, jak drobne naprawy.

Elastyczność układu – deska tarasowa występuje w różnych grubościach, szerokościach i długościach, co skutkuje tym, że istnieje dużo możliwości do personalizacji układu drewnianego tarasu

Kompatybilność z innymi materiałami – drewno jest uniwersalnym budulcem, który doskonale komponuje się zarówno z metalem, kamieniem, jak i cegłą.

Przyjazny współczynnik przewodnictwa cieplnego – drewno optymalnie przyjmuje oraz oddaje ciepło, powoduje to, że latem taras nie będzie rozgrzany do czerwoności, natomiast w zimę nie odmrozimy sobie na nim stóp.

Ekologiczność – drewno jest materiałem odnawialnym i biodegradowalnym, co powoduje, że jest bardziej przyjazne dla środowiska niż materiały sztuczne.

Wady:

Konserwacja – drewniane tarasy mają do to siebie, że wymagają regularnej konserwacji, czyli czyszczenia i impregnacji drewna. Dobrze zadbany taras będzie służył przez bardzo długie lata, jednakże brak opieki nad tarasem znacznie skróci jego żywotność.

Łatwopalność – drewno jest materiałem łatwopalnym, co oznacza, że w przypadku pożaru będzie paliwem dla płomieni. Oczywiście mowa tutaj o bardzo wysokich temperaturach rzędu 250°C.

Fotodegradacja – drewno pod wpływem promieni UV ulega procesowi fotodegradacji, który niekorzystnie wpływa na jego barwę oraz strukturę.

Podsumowanie:

Każde rozwiązanie niesie za sobą pewne korzyści oraz niedogodności. Z naszego doświadczenia możemy polecić modrzew jako drewno na taras. Posiada on doskonałe parametry oraz stosunek ceny do jakości, przez co jest jedną z najczęściej wybieranych opcji przez stolarzy. Istnieją oczywiście inne alternatywne materiały, z których można wykonać swój wymarzony taras. Finalnie należy pamiętać, że ma to być miejsce przeznaczone dla naszej rodziny i tak też powinno zostać przemyślane, czy to z miejscem relaksu, czy to na grilla.

Bądź na bieżąco z nowościami

Masz pytanie?

Miłosz - autor wpisu
Autor
Miłosz Kapuściński

Ekspert w dziedzinie drewna. Poza prowadzeniem firmy z drewnem specjalizuje się w handlu oraz marketingu. Jego głęboka znajomość materiału pozwala mu nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale także na dzielenie się cennymi wskazówkami i informacjami na temat różnorodnych zastosowań drewna, jego właściwości i nowych trendów w branży. Artykuły, które pisze są nie tylko źródłem praktycznej wiedzy, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych wykorzystaniem drewna w swoich projektach. Prywatnie pasjonat snowboardu, perkusji i dumny właściciel Golden Retrievera.

Zobacz nasze produkty

Strzałka w prawo