04/06/2024
Klasyfikacja, wygląd i parametry stopni dębowych i jesionowych
Klasyfikacja – na jakie klasy dzielimy dębowe i jesionowe stopnie
Stopnie dębowe i jesionowe najczęściej występują w tych klasach:
AA – materiał obustronnie czysty przeznaczony na konstrukcje samonośne
AB / AC – materiał jednostronnie czysty przeznaczony na konstrukcje betonowe
Rustyk – materiał, który sprawdza się w obu wariantach konstrukcji
Na rynku możemy również znaleźć klasy typu prime i nature. Bardzo ważne jest, aby zapoznać się z specyfikacją danej klasy – czyli co może się znaleźć na powierzchni takiego stopnia.
Wygląd stopni dębowych i jesionowych – czyli na co zwrócić uwagę
Klasa AA – materiał obustronnie czysty, na którego powierzchni mogą znajdować się sęki szpilkowe i błyszcz – który nie jest wadą. Natomiast nie znajdziemy tutaj większych sęków oraz bieli.
Klasa AB – materiał przeznaczony na konstrukcje betonowe, dlatego właśnie strona B może posiadać wady, ponieważ nie będzie widoczna od spodu. W takiej klasie strona A jest nazwijmy to nieskazitelna natomiast stron B może posiadać sęki i biel oraz delikatne braki w materiale, które nie wpływają znacząco na wytrzymałość stopnia.
Klasa rustykalna – materiał sękaty i z pęknięciami. Te ubytki wypełnia się szpachlą lub żywicą często w kolorze czarnym, co daje nam wyjątkowo ciekawe połączenie.
Ujęcia naszego materiału znajdą Państwo na platformie YouTube.
Parametry – gęstość i twardość stopni dębowych i jesionowych
Jak widać w przypadku dębu i jesionu parametry te są bardzo zbliżone. Zarówno jeśli chodzi o gęstość, jak i twardość według skali Brinella. Oba te materiały idealnie nadają się jako materiał na schody drewniane oraz są najczęściej wybieranym gatunkiem zarówno w Polsce, jak i Europie.
Więcej informacji wraz z przykładami znajdą Państwo tutaj.
Bądź na bieżąco z nowościami
Masz pytanie?
Autor
Miłosz Kapuściński
Ekspert w dziedzinie drewna. Poza prowadzeniem firmy z drewnem specjalizuje się w handlu oraz marketingu. Jego głęboka znajomość materiału pozwala mu nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale także na dzielenie się cennymi wskazówkami i informacjami na temat różnorodnych zastosowań drewna, jego właściwości i nowych trendów w branży. Artykuły, które pisze są nie tylko źródłem praktycznej wiedzy, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych wykorzystaniem drewna w swoich projektach. Prywatnie pasjonat snowboardu, perkusji i dumny właściciel Golden Retrievera.