10/02/2024

Podstawowa wiedza o drewnie świerkowym – wszystko co musisz wiedzieć

Dlaczego świerk jest tak popularny?

Świerk jest najczęściej wybieranym materiałem przez polskich producentów do wyrobu desek, kantówek oraz podbitek. Wiąże się to z wieloma charakterystycznymi cechami tego gatunku:

  • Dostępność i hodowla – szybki wzrost oraz zdolność do hodowli sprawiają, że jest to szeroko rozpowszechniony gatunek iglastego drewna w całej Europie.
  • Dostępność w długich długościach – świerk często rośnie w postaci prostych i stosunkowo długich pni, co sprawia, że można z niego pozyskać kantówki i deski o pożądanych długościach bez dużych strat materiału.
  • Stosunek ceny do jakości – w porównaniu do innych gatunków drewna, świerk oferuje stosunkowo dobrą wytrzymałość w relacji do ceny.
  • Obrabialność – świerk jest gatunkiem miękkim i łatwym w obróbce, przez co jest prosty w cięciu na elementy takie jak deski i kantówki.
  • Właściwości mechaniczne – świerk należy do miękkich gatunków drewna, przez co jest podatny na zarysowania i wgniecenia. Dlatego należy z nim delikatnie pracować oraz odpowiednio go zabezpieczyć.
  • Estetyka – świerk posiada charakterystyczny rysunek drewna oraz ciepły i jasny kolor. Jest bardzo często wykorzystywany w projektach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Drewno świerkowe ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, meblarstwo, konstrukcje drewniane, stolarstwo, opakowania oraz papiernictwo.

las-swierkowy

Właściwości fizyczne drewna świerkowego:

  • Barwa drewna – barwa drewna świerkowego zależy od wielu czynników, takich jak podłoże, na którym rośnie, klimat i gatunek. Barwa świerku najczęściej mieści się w zakresie zbliżonym do białej do jasnożółtej. Warto zaznaczyć, że drewno świerkowe delikatnie ciemnieje pod wpływem światła słonecznego.
  • Połysk drewna – drewno świerkowe, podobnie jak większość gatunków iglastych, charakteryzuje się słabą zdolnością do odbijania promieni świetlnych, co powoduje, że jego połysk jest niewielki. Połysk drewna wzrasta wraz z wygładzeniem lub przeszlifowaniem powierzchni drewna.
  • Rysunek drewna – najpiękniejszy rysunek drewna ukazuje się na przekroju podłużnym stycznym – słoje roczne układają się w kształcie paraboli i hiperboli. Drewno świerkowe charakteryzuje się prostym i mniej barwnym rysunkiem z uwagi na swoją prostą strukturę.
  • Zapach drewna – drewno zawiera związki aromatyczne, tłuszcze, garbniki, żywice i inne. To powoduje, że po ścięciu oraz po struganiu wyczuwalny jest mocny zapach żywicy, który słabnie z czasem.
  • Wilgotność drewna – świeżo ścięte drzewo posiada wilgotność na poziomie 25-30%, drewno załadowczo-suche 20-25% natomiast drewno powietrznie suszone 13-20%. Drewno powietrznie suszone znajduje zastosowanie w wszelkiego rodzaju projektach, gdzie drewno jest wystawione na warunki atmosferyczne. Aby uzyskać drewno o wilgotności poniżej 13% wilgotności, konieczne jest skorzystanie z suszarnii – takie drewno znajduje swoje zastosowanie wewnątrz budynków.
  • Pęcznienie i kurczenie się drewna – to zjawiska polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu objętości drewna w wyniku wchłaniania wody. Całkowity objętościowy skurcz surowego drewna świerkowego może wynieść nawet 12% jego wymiaru.
  • Gęstość drewna – stosunek masy do objętości świerku w stanie powietrzno-suchym wynosi 410-500 kg/m3, co klasyfikuje ten gatunek drewna jako umiarkowanie lekki.
  • Trwałość drewna – odporność drewna na działanie niszczących czynników. Drewno świerkowe zaliczane jest do umiarkowanie trwałego materiału.
przekroj-drewna-swierkowego

Zastosowanie drewna świerkowego:

Drewno świerkowe jest często wykorzystywane ze względu na swoje właściwości fizyczne i mechaniczne. Na przykład, dzięki właściwościom akustycznym, drewno świerkowe często znajduje zastosowanie w produkcji instrumentów muzycznych takich jak skrzypce. Niemniej jednak skupimy się teraz na zastosowaniach drewna świerkowego w budownictwie. Ze względu na warunki atmosferyczne, miejsca jego wykorzystania można podzielić na dwie grupy:

Materiał wykorzystywany na zewnątrz – do większości projektów, takich jak altany, wiaty, meble ogrodowe, drewutnie, studnie dekoracyjne czy domki dla dzieci, najlepiej sprawdzi się heblowane, powietrznie-suszone drewno świerkowe. Taki materiał wymaga odpowiedniej oraz, co najważniejsze, odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nowym płotem, piaskownicą, doniczką, ławką lub bramą przez długi czas.

Materiał wykorzystywany wewnątrz – w ogrzewanych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się drewno świerkowe po przesuszeniu w suszarni, którego wilgotność powinna wynosić 8-10%. Taki materiał może być wykorzystany do tworzenia półek, parapetów czy mebli. Warto zaznaczyć, że kantówki świerkowe często są stosowane do różnego rodzaju konstrukcji.

Jak prawidłowo obchodzić się z materiałem świerkowym?

  • Odpowiednie warunki przechowywania – drewno świerkowe jest wrażliwe na wilgoć, dlatego powinno być przechowywane w suchym miejscu. Drewno powinno być odizolowane od podłogi i ścian.
  • Planowanie prac – przed przystąpieniem do prac należy dobrze zaplanować projekt, tak aby uniknąć niepotrzebnych strat materiału.
  • Obróbka – w zależności od potrzeb, materiał trzeba wyszlifować, przyciąć i obrobić. Świerk należy do miękkich gatunków drewna, przez co jest łatwy w obróbce. Należy delikatnie pracować z tym drewnem i unikać nadmiernego nacisku.
  • Malowanie – przed malowaniem należy oczyścić powierzchnie z wszystkich zabrudzeń oraz pyłów. W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni preparat oraz stosować się do zaleceń producenta. Materiał należy pomalować przed montażem ze wszystkich stron taką samą ilością warstw.
  • Konserwacja – aby utrzymać drewno w jak najlepszej kondycji, konieczne jest regularne stosowanie odpowiednich środków konserwujących.

Podsumowanie:

Drewno świerkowe jest bardzo popularne w całej Polsce. Ze względu na swoje cechy zdecydowana większość stolarzy i majsterkowiczów wybiera właśnie ten gatunek drewna do swoich prac. Świerk ze względu na swoją cenę oraz łatwość w obróbce jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób lubujących się w pracach z drewnem, oraz dla osób, które cenią zalety i naturalny wygląd drewna.


Źródła: Stolarstwo cz. 1” autorstwa Janusz Prażmo

Bądź na bieżąco z nowościami

Masz pytanie?

Miłosz - autor wpisu
Autor
Miłosz Kapuściński

Ekspert w dziedzinie drewna. Poza prowadzeniem firmy z drewnem specjalizuje się w handlu oraz marketingu. Jego głęboka znajomość materiału pozwala mu nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale także na dzielenie się cennymi wskazówkami i informacjami na temat różnorodnych zastosowań drewna, jego właściwości i nowych trendów w branży. Artykuły, które pisze są nie tylko źródłem praktycznej wiedzy, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych wykorzystaniem drewna w swoich projektach. Prywatnie pasjonat snowboardu, perkusji i dumny właściciel Golden Retrievera.

Zobacz nasze produkty

Strzałka w prawo