19/03/2024
Sprawdź, jak w kilku krokach wycenić drewniane stopnie schodowe. Kompletny poradnik krok po kroku.
Ten poradnik ma na celu pomóc Państwu wycenić drewniane schody na konstrukcję betonową lub samonośne. Oto lista rzeczy, które należy wykonać krok po kroku:
- Wykonaj pomiary betonu lub przepisz z projektu
- Zdecyduj, jakiej szerokości podstopnie zastosujesz
- Zdecyduj, jakiej długości ma być nosek stopnia
- Zaznacz wszystkie krawędzie, które będą widoczne
- Wybierz rodzaj materiału
- Zaznacz krawędzie, które mają być frezowane
- Zastanów się nad ilością i wymiarem cokołów
- Użyj wykonanego przez nas kalkulatora lub wyślij do nas wymiary
Dowiedz się, jak wycenić komplet drewnianych schodów krok po kroku:
1) Zmierz dokładne wymiary konstrukcji betonowej lub spisz je z projektu, a następnie narysuj je na papierze lub w programie.
2 i 3) Szerokość podstopnia ma znaczenie przy obliczaniu prawidłowej szerokości stopnia. Prawidłowe połączenie stopnia z podstopniem wygląda następująco:
W związku, z czym należy odjąć grubość podstopnia od wymierzonej miary betonu. Następnie należy ustalić, jakiej długości chcemy mieć nosek, czyli wystającą część stopnia ponad podstopień. Standardowo noski mają 3 cm, jednak nie ma przeszkody, aby miał trochę mniej lub więcej. Schody dywanowe, w których stopień licuje się z podstopniem, nie posiadają wysuniętego noska.
Szerokość stopnia możemy policzyć następującym wzorem:
zmierzona szerokość betonu + długość noska – grubość podstopnia = szerokość stopnia do montażu
W naszym przypadku zmierzona szerokość betonu wynosi 30 cm, długość noska została ustalona na 3 cm oraz drewniane podstopnie, które zostały wybrane, mają grubość 2 cm. W związku, z czym 30 + 3 – 2 = 31 cm, szerokość stopnia będzie wynosiła 31 cm.
4) Zaznacz na rysunku wszystkie czołowe krawędzie oraz te, które będą widoczne z boku. Dzięki temu wiadomo, gdzie należy wykonać frez oraz wydłużyć stopnie o długość noska. W naszym przypadku widoczne krawędzie zostały oznaczone literą 'x’.
5) Schody najczęściej robione są z drewna dębowego i jesionowego. W tym artykule nie będziemy się rozpisywać, dlaczego tak jest, jednak jest to wybór najczęściej stosowany przez stolarzy.
Schody drewniane w naszej hurtowni przechodzą przez proces suszenia, formatowania i szlifowania. Dzięki czemu uzyskujemy gotowy półprodukt, który następnie można zabezpieczyć i pomalować na dowolny kolor.
6) Zaznacz, wszystkie krawędzie, które mają zostać frezowane. Frezowanie przedniej krawędzi jest konieczne, ponieważ ostry kant będzie ranił stopę i szybko ulegnie zniszczeniu. Można również rozważyć frezowanie pod światła LED.
7) Policz, ile metrów cokołów będziesz potrzebował. Jest to element dekoracyjny, który zasłoni szczelinę między stopniem a ścianą. Standardowo wykonujemy cokół o wymiarze 50×20 mm, jednak możemy wykonać cokół na miarę podaną przez klienta. W naszym przypadku dla stopni nr 1-6 potrzebujemy po 30 cm cokołu, dla podestu nr 7 – 200 cm, dla stopni zabiegowych 8 i 9 – 85 + 100 cm, dla stopni nr 10-14 – 2×30 cm, ponieważ ściana będzie po obu stronach stopnia. Daje nam to sumę 8,65 m.
8) Mogą Państwo samodzielnie dokonać wstępnej wyceny kompletu schodów za pomocą naszego kalkulatora. Wystarczy pobrać go, a następnie w tabeli wpisać przygotowane przez Państwa wymiary.
Kalkulator po wpisaniu wymiarów liczy ich powierzchnią oraz ją sumuje. Na tej podstawie jest liczona cena dla materiałów: dąb, jesion i dąb rustykalny.
Powyższe tabele przedstawiają kalkulacje dla naszego przykładowego kompletu schodów, wliczając w nią stopnie, podest, stopnie zabiegowe oraz podstopnie. Materiał jest w stanie surowym, czyli jest przeszlifowany i gotowy do lakierowania lub olejowania.
Należy pamiętać, że kalkulator nie uwzględnia ceny frezowania oraz cokołów.
Zapraszamy do kontaktu: 32 42 30 710.
Bądź na bieżąco z nowościami
Masz pytanie?
Autor
Miłosz Kapuściński
Ekspert w dziedzinie drewna. Poza prowadzeniem firmy z drewnem specjalizuje się w handlu oraz marketingu. Jego głęboka znajomość materiału pozwala mu nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale także na dzielenie się cennymi wskazówkami i informacjami na temat różnorodnych zastosowań drewna, jego właściwości i nowych trendów w branży. Artykuły, które pisze są nie tylko źródłem praktycznej wiedzy, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych wykorzystaniem drewna w swoich projektach. Prywatnie pasjonat snowboardu, perkusji i dumny właściciel Golden Retrievera.