27/05/2024

Taras drewniany – poradnik krok po kroku jak zbudować wymarzony taras

Po co nam taras drewniany?

Drewniany taras to wspaniałe miejsce do wypoczynku. Nie ma nic lepszego niż relaks na łonie natury z kubkiem ulubionej kawy, wspólne śniadanie z rodziną czy wieczorny grill ze znajomymi. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się komfortem chodzenia boso lub w ulubionych klapkach po powierzchni drewnianego tarasu, musimy go najpierw zbudować.

Ten poradnik ma na celu przybliżenie procesu budowy drewnianego tarasu, krok po kroku.

Pozwolenie na budowę drewnianego tarasu – kiedy jest potrzebne?

Gdy już zdecydujemy się na drewniany taras, musimy określić jego wymiary. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zgodnie z Prawem Budowlanym (Dz.U. 2020 poz. 1333), możemy wybudować taras o powierzchni do 35 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że jeśli nasz wymarzony taras będzie miał powierzchnię poniżej 35 m², możemy go swobodnie budować bez zbędnej papierowej roboty. Natomiast przy tarasach przekraczających tę granicę, konieczne będzie przygotowanie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Jaki fundament pod taras drewniany?

Dobrze, zacznijmy od początku, czyli od fundamentu. Sposób wykonania fundamentów drewnianego tarasu będzie zależał od tego, czy budujemy go na gołej ziemi, czy na gotowej płycie betonowej lub posadzce.

Rozważmy pierwszy przypadek, czyli budowę fundamentów na gołej ziemi. Pierwszym krokiem będzie ustalenie ilości i rozmieszczenia słupów fundamentowych. Dla deski tarasowej o grubości 25 mm odległość między słupami powinna wynosić od 40 do 50 cm. Natomiast przy grubszej desce tarasowej, 28 mm, odległość ta powinna wynosić od 70 do 75 cm. Takie rozmieszczenie powoduje, że deski tarasowe nie będą uginały się pod naszym ciężarem.

Bardzo ważne jest usunięcie wierzchniej warstwy ziemi (około 10-20 cm) przed rozpoczęciem wiercenia otworów. Korzenie oraz trawy mogą skutecznie zablokować świder, którym wydrążamy dziurę. Pale fundamentowe należy wkładać na głębokość około 50 cm w gęstym gruncie, a ich górne końce powinny być na wybranej przez nas wysokości. Trzeba pamiętać, że górna powierzchnia szalunków powinna być na jednym poziomie. Do ustalenia poziomu możemy użyć poziomnicy, lasera lub klasycznego sznurka.

Podczas betonowania szalunków, w jeszcze płynnej masie betonu należy umieścić ocynkowane kotwy metalowe, do których w późniejszym etapie przykręcimy drewniane rusztowanie. Ważne jest, aby dobrać kotwy o odpowiednim rozmiarze.

W drugim przypadku, czyli gdy budujemy taras na gotowej posadzce lub płycie betonowej, możemy zastosować regulowane podstawy do tarasu. Dzięki nim możemy dostosować wysokość, aby idealnie wypoziomować taras. Sposób montażu oraz rozstaw regulowanych podstaw powinny być zawarte w instrukcji dołączonej przez producenta systemu.

stopa montażowa pod drewniany taras

Co dalej? Czyli jak ułożyć ruszt na fundamencie

Ruszt, czyli konstrukcja krzyżowa znajdująca się pod deskami tarasowymi, odpowiada za stabilność i trwałość całej powierzchni. To od niej zależy, czy deski będą się uginać lub skrzypieć. Konstrukcję najczęściej wykonuje się z drewna sosnowego lub modrzewiowego.

Należy pamiętać, że jeśli zdecydowaliśmy się na deski modrzewiowe, konstrukcja powinna być również wykonana z modrzewia, a nie sosny. Gdy zastosujemy dwa różne gatunki drewna, będą one reagować inaczej na warunki atmosferyczne, co może prowadzić do wyrwania śrub łączących taras z konstrukcją. Zarówno konstrukcja, jak i deski tarasowe powinny być wykonane z drewna powietrznie suchego, czyli takiego, które odpowiednio długo było sezonowane i suszone na wietrze. Wilgotność takiego drewna powinna wynosić od 12 do 18%.

Legary konstrukcyjne o przekroju 100×50 mm układamy równolegle do siebie, a następnie pod kątem 90 stopni mniejsze łaty, np. 65×45 mm, do których później przykręcamy deski. Przed rozpoczęciem prac nad konstrukcją, warto zdecydować, czy deski tarasowe mają być ustawione prostopadle, czy równolegle do ściany budynku, ponieważ od tego zależy sposób ustawienia rusztu. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zachowanie lekkiego spadku (1-2 stopnie). Takie rozwiązanie umożliwia swobodne spływanie wody z powierzchni tarasu. Dobrze jest skierować spad w stronę ogrodu, a nie domu.

W przypadku konstrukcji na gołej ziemi zaleca się umieszczenie między belkami konstrukcyjnymi maty ogrodowej, aby zapobiec wyrastaniu chwastów spod desek tarasowych.

W obu przypadkach, przed rozpoczęciem prac, drewno należy zaimpregnować ze wszystkich stron, nakładając taką samą ilość warstw impregnatu.

Różnorodne kantówki modrzewiowe dostępne w Drew Holz

Deska tarasowa – czyli na co zwrócić uwagę

O wyborze materiału pisaliśmy już w poprzednim artykule – link tutaj. Bardzo ważne jest, aby materiał był dobrze przesuszony, aby nie wykrzywiał się w przyszłości. Deskę tarasową kładziemy prostopadle do konstrukcji. Deski układamy równolegle do siebie, zostawiając między nimi szczelinę o szerokości około 1 cm. Dobrze jest użyć elementów dystansujących, aby szczeliny miały równą miarę i wyglądały estetycznie.

Modrzewiowa deska tarasowa

Sposoby montażu deski tarasowej

Montaż systemowy to jeden z wygodniejszych sposobów na instalację drewnianego tarasu. Na rynku istnieje wiele rozwiązań ukrytego montażu systemowego, dzięki którym na powierzchni desek nie ma widocznych elementów, takich jak wkręty. Chociaż takie rozwiązanie jest droższe od tradycyjnego montażu na wkręty, zdecydowanie ułatwia pracę, szczególnie przy dużych powierzchniach tarasu.

Drugim rozwiązaniem są specjalistyczne wkręty tarasowe, wykonane z nierdzewnej stali A2, z podwójnym gwintem oraz fragmentem dociągającym. Dzięki takiej budowie wkręty te są trwałe i mogą służyć przez długie lata. Wkręty te posiadają specjalne łby na torx, co ułatwia ich wkręcanie i zapobiega łamaniu się łbów. Przed rozpoczęciem montażu dobrze jest nawiercić miejsca, w których będą znajdować się wkręty, aby uniknąć pękania desek tarasowych. Wkręty należy wkręcać poniżej powierzchni desek, aby nie zahaczać o nie stopami. Bardzo ważne jest stosowanie dwóch wkrętów na każde miejsce łączenia deski z konstrukcją, co zapobiega wyginaniu się desek tarasowych.

Czym zabezpieczyć drewniany taras?

Olejem. Przede wszystkim deska tarasowa powinna być pomalowana i zabezpieczona jeszcze przed montażem. Malujemy wszystkie strony – górę, dół, boki oraz czoła deski, aby nasze drewno było zabezpieczone ze wszystkich stron. Jakie preparaty wybrać? Na rynku istnieje wiele dobrych marek, takich jak Remmers, Renner, Tikkurila oraz Koopmans.

Jak zabezpieczyć drewniany taras?

Na początku prac należy oczyścić taras z kurzu, pyłu i ogólnie pojętego brudu. Zakupiony preparat nakładamy pędzlem. Różne preparaty mogą mieć różne technologie, czas schnięcia i technikę nakładania, dlatego warto zapoznać się z instrukcją wybranej marki. Producent Koopmans zaleca, aby przed nałożeniem oleju zastosować Extra Primer – impregnat techniczny, który zawiera wysokie stężenie substancji chroniących drewno przed sinizną, grzybami i owadami. Produkt ten jest kompatybilny z Houtolie i Larcholie, olejami przeznaczonymi do tarasów.

Pierwszą warstwę oleju wcieramy pędzlem o twardym włosiu. Na tym etapie musimy dobrze wetrzeć olej w drewno, używając odpowiedniej siły. Należy pamiętać, aby dokładnie rozprowadzić olej po powierzchni deski, tak aby nie powstawały zacieki ani kałuże, które przez nadmiar preparatu mogą nie wyschnąć prawidłowo, tworząc lepką i gumową powierzchnię. Warstwy nie powinny być nakładane zbyt grubo. W zależności od producenta nakładamy 2 lub 3 warstwy, zachowując odpowiedni czas na wyschnięcie każdej z nich.

Odnawianie drewnianego tarasu

Aby zapewnić sobie przyjemność korzystania z drewnianego tarasu przez wiele lat, zaleca się odnawianie go najlepiej dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią, czyli przed i po sezonie.

Słońce jest głównym czynnikiem, który wypala nasz olej, dlatego tarasy na terenach nasłonecznionych będą wymagały częstszej renowacji niż te w miejscach zacienionych, które można odnawiać raz w roku.

Podsumowanie

Budowa drewnianego tarasu to proces wymagający czasu, wiedzy i odpowiednich narzędzi, które ułatwią całą pracę. Niezależnie od włożonego wysiłku, drewniany taras stanie się miejscem, które odegra swoją rolę jako łącznik między domowym zaciszem a ogrodem oraz naturą.

Bądź na bieżąco z nowościami

Masz pytanie?

Miłosz - autor wpisu
Autor
Miłosz Kapuściński

Ekspert w dziedzinie drewna. Poza prowadzeniem firmy z drewnem specjalizuje się w handlu oraz marketingu. Jego głęboka znajomość materiału pozwala mu nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale także na dzielenie się cennymi wskazówkami i informacjami na temat różnorodnych zastosowań drewna, jego właściwości i nowych trendów w branży. Artykuły, które pisze są nie tylko źródłem praktycznej wiedzy, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych wykorzystaniem drewna w swoich projektach. Prywatnie pasjonat snowboardu, perkusji i dumny właściciel Golden Retrievera.

Zobacz nasze produkty

Strzałka w prawo