03/07/2024
Wytrzymałość stopni dębowych, jesionowych i sosnowych – wszystko co musisz wiedzieć
Wytrzymałość to pojęcie bardzo ogólne, a w odniesieniu do drewna możemy mówić o wytrzymałości mechanicznej na ściskanie, rozciąganie, ścinanie i zgniatanie statyczne lub o wytrzymałości chemicznej. W tym artykule skupimy się na wytrzymałości mechanicznej dębowych, jesionowych i sosnowych stopni na przykładach z życia wziętych.
Twardość stopni dębowych – skala Brinella
Zacznijmy od tematu skali Brinella, czyli szwedzkiego inżyniera, który opracował metodę do badania twardości materiałów. Metoda ta polega na wciskaniu kuli wykonanej z węglików spiekowych w badany przedmiot. Następnie po śladach, jakie zostawi ona na powierzchni badanego przedmiotu, przyznaje się liczbę w skali Brinella. Im większa liczba, tym twardszy jest przedmiot. O szczegółach tej metody można poczytać na wikipedii.
Przedstawiamy, jak klasyfikują się wyniki dla drewna sosnowego, jesionowego i dębowego:
Dębowe stopnie są twarde, ale czy wytrzymałe?
Aby przetestować wytrzymałość stopni dębowych, jesionowych i sosnowych wykonaliśmy parę eksperymentów. Można je obejrzeć na naszym kanele YouTube. Wszystkie wymienione gatunki poddaliśmy próbą takim jak: wcieranie piasku, nacisk szpili z butów, wbijaniu psich pazurów oraz rzutu młotkiem. Oto efekt:
Stopień sosnowy:
Stopień dębowy:
Stopień jesionowy:
Po wykonanych eksperymentach możemy wysunąć następujące wnioski:
- wszystkie gatunki poradziły sobie znakomicie ze wcieraniem piasku w ich powierzchnię. Ten eksperyment miał na celu zobrazowanie biegania w brudnych butach po naszych drewnianych schodach
- wszystkie gatunki poradziły sobie bardzo dobrze z punktowym naciskiem. Szpilki z butów nie pozostawił żadnych śladów na powierzchni badanych stopni.
- zadrapania po psich pazurach (40 kg Golden Retriever) widoczne są wyłącznie na stopniach sosnowych
- dziury po rzucie młotkiem widoczne są na każdym stopni, jednak widoczna jest wyraźna różnica między twardymi materiałami takimi jak dąb czy jesion, a sosną, na której wgłębienia są większe i głębsze.
W drewnianych stopniach fantastyczny jest fakt, że po 10-15 latach użytkowania i wszystkich tych nieszczęśliwych przypadkach przerobionych na własnej skórze, możemy takie stopnie zdemontować i przeszlifować, tym sposobem pozbędziemy się wszystkich dziur, zadrapań i uszkodzeń i będziemy mieli nowy stopień gotowy do dalszej eksploatacji.
Jeśli są Państwo zainteresowani tematem drewnianych stopni schodowych, to zapraszamy do kontaktu.
Bądź na bieżąco z nowościami
Masz pytanie?
Autor
Miłosz Kapuściński
Ekspert w dziedzinie drewna. Poza prowadzeniem firmy z drewnem specjalizuje się w handlu oraz marketingu. Jego głęboka znajomość materiału pozwala mu nie tylko na skuteczne prowadzenie biznesu, ale także na dzielenie się cennymi wskazówkami i informacjami na temat różnorodnych zastosowań drewna, jego właściwości i nowych trendów w branży. Artykuły, które pisze są nie tylko źródłem praktycznej wiedzy, ale także inspiracją dla osób zainteresowanych wykorzystaniem drewna w swoich projektach. Prywatnie pasjonat snowboardu, perkusji i dumny właściciel Golden Retrievera.